«Агроджоб» — перше кадрове агентство в аграрному секторі України.

 

Аліна Чоловійчук: «Низька заробітна плата у сільському господарстві – міф»

Кожне друге агропідприємство стикається з  проблемою підбору персоналу.  І це попри те, що більшість із них пропонують спеціалістам гідну заробітну плату, гарні умови проживання, компенсацію за харчування. Чому аграрна сфера гостро відчуває «кадровий голод» та як знайти і втримати персонал? Про це розповіла HR-директор кадрового агентства «Агроджоб» Аліна Чоловійчук.

Чому виникла ідея створення агентства з пошуку кадрів в агросферу?

Ще в 2009 році, коли була створена Асоціація виробників молока,  час від часу виникали питання з пошуком кадрів на молочно-товарні ферми. З кожними роком кількість господарств-учасників асоціації збільшувалася, і ми побачили, що брак кваліфікованих кадрів  є однією з ключових проблем на підприємствах. На той час в Україні функціонувала велика кількість агентств, які займалися працевлаштуванням осіб на закордонні ферми, проте не було жодного, яке б займалося підбором кадрів на вітчизняні. Тому ціль КА «Агроджоб»  насамперед задовольняти потреби молочно-товарних ферм та аграрних асоціацій в кадрах .

Ваше агентство займається пошуком кадрів для агропідприємств. Розкажіть, будь ласка,  яких фахівців найбільше бракує в агросфері?

Найзатребуванішою  професію в агросфері є тракторист. У топ-3 затребуваних спеціальностей увійшли ще агрономи та ветеринари. Також  гостро відчувається потреба у технологах, менеджерах ферми, комбайнерах, менеджерах із продажу, бухгалтерах. Так, в Україні велика кількість аграрних вишів, проте мало випускників готові в подальшому працювати на фермах. Більшість з них, вступаючи до вишу, насправді, далекі від реалій. Адже, наприклад, на ветеринарних лікарів лягає велика відповідальність за здоров’я тварин. Дефіцит посилюється сучасними вимогами до даних професій, тому що на фермах більшість процесів автоматизовані, а це вимагає від персоналу конкретних навиків та умінь. Нині багато агропідприємств, окрім того, що пропонують гідну заробітну плату, умови проживання, компенсацію за харчування та гідну заробітну плату, готові навчати молодих спеціалістів за власний кошт, при умові, що фахівець працюватиме на даному підприємстві не менше 5 років.

Розкажіть скільки вакансій вдалося закрити ?

Я працюю на посаді HR-директора кадрового агентства три роки. За цей час наша команда працевлаштувала на вітчизняні ферми понад 50 осіб, а в аграрні компанії загалом 200 людей. Окрім пошуку кадрів, активно працюємо в напрямку популяризації агросфери, як місця роботи. А у цьому році вперше провели аналіз кадрового ринку України та підготували аналітичний дайджест на тему «Ринок праці у I кварталі 2019».  Хотілося б відзначити, що станом на 1 липня 2019 року кожна п’ята вакансія в Україні пропонувалася у сільському господарстві. Якщо у цифрах, то за видами економічної діяльності: 19% - сільському, лісовому та рибному господарстві; 18% - в підприємствах та установах переробної промисловості; 16% – в гуртовій та роздрібній торгівлі.

Чи правда, що трактористу чи ветеринару пропонують низьку заробітну плату?

Існує міф, що в сільському господарстві низькі заробітні плати.  Згідно останніх опитувань Corteva Agriscience, міжнародною сільськогосподарською компанією, 10% дітей і 17% дорослих не вибрали сільське господарство для майбутньої діяльності через те, що вважають, що в цій галузі немає гідного заробітку. Хоча це не так. В агросфері можна отримувати гідну зарплату, як під час сезонної, так і на постійній роботі. Рівень середньої заробітної плати в Україні у сфері сільського господарства за рік змінився і має позитивну динаміку: від 12 861 грн (у серпні минулого року) до 15 051 грн. (у серпні поточного року). Це медіана заробітних плат за даними найпопулярніших сайтів для пошуку роботи в України work.ua та rabota.ua.

Так, за даними кадрового агентства «Агроджоб» за січень-серпень 2019 р. «ринкова ціна» на спеціалістів, які працюють в сільському господарстві така:

Агроном –  15 000 – 30 000 грн.;

Головний ветеринар –  10 000 – 30 000 грн.;

Зоотехнік – 12 000 – 20 000 грн.;

Ветеринар-ортопед – 5 000 – 20 000 грн.;

Тракторист – 7 000 – 20 000 грн.;

Асистент ветеринарного лікаря – 5 000 – 7 000 грн.;

Оператор машинного доїння – 7 000 – 15 000 грн.;

Робочий на ферму – 5 000 – 10 000 грн.

Менеджер ферми – 15 000 – 60 000 грн.

Менеджер з продажу сільськогосподарської техніки 15 000 – 100 000 грн.

Менеджер з продажу ветеринарних препаратів – 5 000 – 50 000 грн.

Аналітик агрономічного напрямку – 10 000 – 30 000 грн.

Цього року ваше агентство святкує своє 5-річчя. Поділіться планами КА «Агроджоб»?

Оскільки «кадровий голод»  актуальна проблема для всіх роботодавців України, ми починаємо займатися підбором персоналу у різні компанії в сільськогосподарській сфері. Ставимо перед собою задачу забезпечити компанії кадрами, які в найкоротші терміни принесуть максимальну користь бізнесу. Водночас хочемо допомогти населенню знайти гідну високооплачувану роботу, яка повністю відповідала б їх інтересам та професійним навичкам.

Понеділок, 28 жовтня 2019